hello@ozonmedya.com
0212 909 9895
0545 418 OZON

TikTok Reklamları

TikTok Reklamları

TikTok Reklamları ile Hedef Kitlenize Kolayca Ulaşın!

İnternet dünyasından uzak yaşamıyorsanız, muhtemelen sosyal medya uygulaması TikTok hakkındaki duydunuz. Tüketimi kolay içeriği her gün milyonlarca kişi tarafından izlendiğinden, TikTok reklamları için neden artan bir vızıltı olduğunu anlamak kolaydır. Dünya çapında 500 milyon aktif kullanıcıyı çeken uygulama ile TikTok bir pazarlamacının hayalidir, ancak TikTok reklamları tam olarak nasıl çalışır? Ve küçük bir işletme olarak reklam vermek bile mümkün mü? TikTok’ta pazarlamasını merak ediyorsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. Tiktok hakkında araştırmayı yaptık, videoları kaydırdık ve TikTok reklamları, kullanıcı tabanını, çeşitli özelliklerini ve tuhaflıklarını anlamanız için gereken araçları sağlayacak bu yararlı yazıyı sizin için bir araya getirdik. TikTok’un garip ve harika dünyası ve işinizin nasıl bir parçası olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

img

TikTok Reklam Modelleri

TikTok Reklam Modelleri; çok çeşitlidir. Bunlar;
TikTok Reklam Modelleri
  • TikTok Brand Takeover ve TopView Reklamı: TikTok uygulaması açıldığında karşınıza ilk çıkan, ekranı tamamen kaplayan 5 saniyelik video veya görsel reklamdır. Reklam verenler günlük olarak satın alınabilirler. TikTok açıldığında ilk karşınıza çıkacak video reklam olan TikTok Top View reklam tüm ekranı kaplar. İster 5 saniye isterseniz daha uzun toplam 60 saniye kadar video içerikle kullanılabilmektedir. Bu reklam da günlük olarak satın alınabilir.
  • TikTok One Day Max Reklamı: TikTok uygulamasında ”sizin için” bölümünde 60 saniyeye kadar video süresi olan reklamlardır. Günlük olarak satışı yapılmaktadır.
  • TikTok Brand Premium Reklamı: Tiktok’ uygulamasının ”sizin için” kısmında 60 saniyeye kadar gösterilebilen video reklamı olan Brand Premium reklamın One Day Max reklamından farkı 1000 Gösterim Başı (CPM) maliyeti hesaplanarak satışı yapılmaktadır. Kullanıcı hedefleme imkanı bulunmaktadır.
  • In-Feed Ads Conversion TikTok Reklamı: E-ticaret siteleri için dönüşüm odaklı reklam modelidir. Benzer kitle oluşturma, veri odaklı hedefleme ve yeniden hedefleme gibi seçenekleri bulunan TikTok In-Feed Ads Conversion Reklamları CPC ve CPI şeklinde satışı yapılmaktır.
  • TikTok Hashtag Challenge Reklamı: Oluşturulacak hashtag etiketiyle diğer kullanıcıları yeni video çekimlerine teşvik edeceğiniz, marka etkileşimi sağlayan bir TikTok reklam modelidir.

TikTok’un mevcut reklam hedefleri arasında başta dil olmak üzere, işletim sistemi, ilgi alanı, mobil cihaz markası, ağ ve popüler içerikler bulunmaktadır.

TikTok'ta Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

img

Uygulama Özelliklerini Kullanma

Facebook veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinin aksine, TikTok kullanıcıları genellikle içeriklerini trendlere dayandırırlar. Bu da hızla değişebilir. Bir hafta popüler olan bir sonraki hafta popüler olmayacak ve Tiktok’ta trendler kısa sürede farklı trendlere atlıyor. İşte TikTok pazarlamanız için dikkate alabileceğiniz farklı içerik türlerinden birkaçını sizlere aktaracağız.

Hashtag Challenge Çalışması

Bir hashtag zorluğu, belirli bir görev bir kullanıcı tarafından belirlendiğinde ve diğer TikTok kullanıcılarının bunu denemeleri ve ilişkili hashtag’i kullanarak sonucu göndermeleri için teşvik edilir. Herhangi bir kullanıcı, başkalarının katılıp katılmadığı ve yayılmasının garanti edilmesine rağmen bir hashtag meydan okuması oluşturabilir.

Markalar hashtag zorlukları için ödeme yaptığında, hashtag’leri birkaç gün boyunca tanıtılır ve genellikle kullanıcıların markanın ürünlerini TikTok içinde satın alabileceği bir mikro site eşlik eder. Kroger markası, okul alışveriş sezonunda #TransformUrDorm hashtag meydan okumasını yaptığında oldukça başarılı bir çalışma yürüttü.

Markanıza veya ürününüze uyan popüler bir hashtag zorluğu varsa, bu, bant genişliğine atlamak ve bazı görüşler elde etmek için harika bir fırsat olabilir. Dahil olabileceğiniz farklı yollarla ilgili fikir edinmek için hashtag’i kullanarak diğer videolara göz atmayı unutmayın.

Ses Oluşturma ve Yeniden Kullanma

Bu TikTok’un Musical.ly kökeninin bir kalıntısı olabilir, ancak TikTok’un büyük bir kısmı videolara eşlik etmek için “seslerin” kullanılmasıdır. Bu, şarkı snippet’lerini, konuşmaları, TV veya film diyalogunu veya rastgele kullanıcı yorumlarını içerebilir. Dahi kısım, bir videoda ses kullanıldıktan sonra TikTok’a kaydedilmiş olması ve daha sonra diğer içerik oluşturucular tarafından tekrar kullanılabilmesidir. TikTok’ta bir sesin popüler hale gelmesi, bazı müzisyenleri ana akım haline gelmeden, remikslenmeden ve Billboard Hot’da bir numaradan önce “Old Town Road” şarkısı TikTok’ta ilk hit olan Lil Nax X dahil olmak üzere mega-yıldızlığa ulaştırdı. Şarkı, 19 hafta boyunca tarihin en uzun hit olan şarkısı ünvanını aldı. Sesler, genellikle yukarıdaki #yeehawchallenge’de görüldüğü gibi hashtag zorlukları ve aşağıdaki git-up mücadelesinde görüldüğü gibi dans zorlukları gibi diğer TikTok özellikleriyle birlikte kullanılır.

Dans Mücadeleleri

TikTok’ta müziğin popülaritesi göz önüne alındığında, dans zorlukları ikinci planda kalıyor. Bunlar, bir içerik oluşturucu belirli bir şarkıyla dans ettiğinde ve diğerleri onu yeniden oluşturduğunda yayılır. Dansın kendisi ayrıntılı olabilir veya ayrıntılı bir şekilde yeniden oluşturulabilir.

Örneğin, insanların Blanco Brown’un aynı adlı şarkısı için belirli bir rutini dans ettikleri Git Up yarışmasını ele alalım. Zorluk Brown veya ekibi tarafından oluşturulmasa da, bu TikTok kullanıcısı Harvey Bass’in el işi idi – #thegitup hashtagini kullanan videolar 157 milyondan fazla görüntüleme aldı. Ve akış etkisi Brown’un şarkısının Spotify’da 127 milyondan fazla akışı hızlandırmasıydı.

İşlerin diğer tarafında ise Satış grubu tarafından “Çin Yeni Yılı” na yapılan dansın popülaritesi var. Dansın kendisi son derece karmaşık değildir, kullanıcıları yaratıcılıklarını giderek inanılmaz şekillerde göstermeye bırakmaktadır. Blanco’nun şarkısı gibi, “Çin Yeni Yılı” da Spotify’daki akışlarda büyük bir artış gösterdi.

Düetler ve Efektler

TikTok, kullanıcıların videolarında gösterebilecekleri çok çeşitli filtrelere ve özel efektlere sahiptir. Düetler, kullanıcıların bir video çekmesini ve eşlik eden bir videoyu kaydetmesini sağlayan popüler bir stildir. Düetler genellikle diğer kullanıcılar, orijinal TikTok kullanıcısının yaptığı pişirme veya işçilik gibi bir şeyi kopyalamaya çalıştığında kullanılır. Veya orijinal videonun komik veya yaratıcı bir karşılığı olabilir.

TikTok filtrelerini sık sık günceller ve kullanıcıların yaratıcı kullanım yollarını anlamaları için her zaman yenileri vardır. Dokuz kameralı ayrı efekt, bir içerik oluşturucu bunu Chordettes şarkısı “Bay Sandman” ile birlikte kullandıktan sonra popüler oldu. Diğerleri kısa sürede forma atladı, bir kedi gösterildiğinde trend zirveye ulaştı ve bir sürü gerçek taklitçi videosu ortaya çıktı.

İster ödeme yapın, ister kendiniz yapın ya da etkileyiciler kullanın, tüm bu özelliklerin markaların gemiye binmesi ve TikTok’ta pazarlamaya başlaması için bir ton potansiyeli vardır. Ancak, bu liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve hepsi çok yeni olduğu için hatırlamak önemlidir, en iyi TikTok reklamlarını oluşturmanın tek bir yolu yoktur.

TikTok Reklam Modelleri

TikTok Reklamlarıyla Groove’unuzu Bulma

Bu özelliklerin ve biçimlerin hiçbiri markanıza uygun değilse, başka popüler olanları görmek için her zaman TikTok’a göz atabilir ve beğendiğiniz bir biçim, ses veya hashtag’i gördüğünüzde sizde deneyebilirsiniz.

TikTok böyle bir yaratıcılık alanı olduğundan, TikTok pazarlaması söz konusu olduğunda gökyüzü sınırıdır. Ayrıca, TikTok reklamları oluşturmanın en iyi yolu, özellikle de daha küçük pazarlama bütçelerine sahip markalar için, tam olarak açık olmadığı için, işe yarayabilecek her şeyi denemeye ve test etmeye başlamak için daha iyi bir zaman yoktur.

Her şeyden önce, TikTok kullanıcıları akıllı ve eğlenceli videolar istiyor, bu nedenle bu notları oluşturduğunuz videolarla çıkıyorsanız, aşağıdakileri büyütmeden önce sadece zaman meselesi olmalı. Yine de anında olmasını beklemeyin, ancak bazı kullanıcılar tek bir videodan viral olabilir, çünkü çoğu bir araya gelmeden önce birden fazla girişimde bulunur.

Türkiye TikTok Kullanıcı Sayısı ve İstatistikleri

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de Tiktok kullanımı son yıllarda artmış durumda… TikTok Türkiye de, dünyada olduğu gibi kendi influencerlarını yani fenomenlerini oluşturmaya başlamış ve markalarla işbirliği yapma aşamasına dahi ulaşmıştır. Birçok TikTok Türk influencer 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde 1 milyon üstü takipçi sayısına ulaşan isimler bulunmaktadır.

TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir? Maliyeti Nedir?

TikTok’ta reklam vermek istiyorsanız TikTok Ads adresine girmeniz gerekiyor. Ancak TikTok Ads, Facebook Ads Manager gibi herkesin erişimine açık değildir. TikTok Ads sayfasına girerek reklam vermek istediğinizde Tiktok sizi yerel ajansına yönlendiriyor. Bu yerel ajans üzerinden TikTok reklamlarınızın yayınlanması sağlanıyor. TikTok reklamları oldukça maliyetli reklamlar olup minimum 1000 – 2000 dolardan başlamakta ve her reklam modeli minimum maliyetleri de farklılaşmaktadır. Maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle küçük işletmeler için TikTok reklamları ilk etapta uygun olmasa da büyük ve güçlü markalar TikTok’u tercih edebiliyorlar. En çok tercih eden markalar ise, turizm, kozmetik, elektronik, spor gibi sektörlerin öncü markaları TikTok’u tercih ediyor. Türkiye’de en çok TikTok reklamlarını kullanan markalar ise Trendyol, Lipton,Nike, Rexonna gibi markalardır.

Sıkça Sorulan TikTok Reklamları Soruları

Formu Doldurun, Biz Size Ulaşalım!

Mesajınız Gönderildi!
Tıkla Sohbete Başla
Ozonmedya.com hoş geldiniz, yardıma ihtiyacınız varsa bu iletiyi yanıtlayın, size yardım etmeye hazırız.